WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Zwinnik Blehera - Hemigrammus bleheri

Źródło:źródło

Odkrywca i rok odkrycia

Géry & Mahnert, 1986

Synonimy

Brak

Rodzina

(Characidae) - Kąsaczowate

Występowanie

Północna Argentyna, środkowa część Ameryki Południowej

Wielkość

Około 6 cm

Cechy charakterystyczne

Zwinnik blehera bywa często mylony z dwoma innymi gatunkami. Hemigrammus rhodostomus i petitella georgiae. Rzeczywiście, ryby te są niemal identyczne i łatwo o pomyłkę. rybka bardzo żwawa, zwinna i pokojowo usposobiona. Stadko rybek nadaj się do zbiornika wielogatunkowego. Głowę, oczy i skrzela pokrywa intensywna czerwień, zanikająca wzdłuż opalizującego srebrzyście ciała. Płeć jest niemożliwa do rozróżnienia przez amatora. Jedynymi wskazówkami mogą być zaokrąglone brzuchy dorosłych samic i biały pierwszy promień płetwy odbytowej u samców, ale trudno o jakąkolwiek pewność.

Pokarm każdy dostępny - drobny żywy, w płatkach lub liofilizowany.

Warunki hodowlane

Wymaga zbiornika o długości co najmniej 60cm. Częściowy gęsta obsada roślin, ale również dużo miejsca do pływania. zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami. Podłoże z drobnego żwiru. dekoracje z korzeni i lignitów. woda powinna być wolna od azotanów, a więc często podmieniana na świeżą. Lubi wodę miękką o odczynie lekko kwaśnym

Parametry wody: pH: 4,8-6,8 dH 3-12°; Temperatura - 24-28°C

Rozmnażanie

Okres godowy, który w naturze pokrywa się z porą deszczową i rzekami wylewającymi na tereny tropikalnych lasów, można zasymulować podmieniając przez kilka dni regularnie wodę i podając nowy rodzaj pokarmu, najlepiej żywego. ryby po grupowym tarle w gąszczu roślin rozrzucają ikrę po całym podłożu, a małe rybki wylęgają się następnego dnia, o ile światło było przyćmione a parametry wody dobre. Jeśli chcemy je odchować, rodziców należy natychmiast po tarle odłowić do innego zbiornika, w przeciwnym wypadku od razu zjedzą ikrę. Jako pierwszy pokarm nadają się tylko pierwotniaki.

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |