WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Sum czerwonopłetwy - Phractocephalus hemioliopterus

Źródło:źródło

Odkrywca i rok odkrycia

Bloch & Schneider, 1801

Synonimy

- phractocephalus bicolor Spix & Agassiz, 1829

- pimelodus grunniens Humboldt, 1821

- Rhamdia grunniens (Humboldt, 1821)

- silurus hemioliopterus Bloch & Schneider, 1801

Rodzina

(Pimelodidae) - Mandiowate, sumy wędrowne

Występowanie

dorzecze Amazonki

Wielkość

do 120 cm

Cechy charakterystyczne

Gatunek ten wyróżnia jaskrawe ubarwienie, charakterystyczny deseń, pomarańczowo-czerwona płetwa ogonowa, która z czasem staje się bardziej blada. Dolna częśćciała oraz trzy pary wąsów są koloru białego. Posiada dosyć spokojne usposobienie, chociaż poluje na mniejszeryby. Najbardziej lubi przebywać w dolnych i środkowych partiach akwarium. Spotykana w sprzedaży dosyć często w sklepach, kupowana chętnie bo jak jest mała naprawdę wygląda pięknie. Mięso tej ryby w Ameryce Południowej uchodzi za przysmak.

Sum jest bardzo żarłoczny, a właściwie żywiony rośnie bardzo szybko. Z chęcią spożywa pokarm żywy, serca wołowe oraz pokarmy liofilizowane.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być długościminimum 150-200 cm. W akwariach domowych można hodować tylko młode osobniki. dorosłe bardziej nadają się do akwarium ogrodowego. Preferuje przytłumione światło, a w trakcie dnia ukrywa się w kryjówkach. Z tego powodu w zbiorniku powinny się znaleźć kryjówki z korzeni i kamieni. Temperatura wody: 22-28°C Parametry wody: pH: 6,0-7,0 miękka do średnio twardej 2 - 15°

Następna podstrona
Słowa kluczowe

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |