WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Stojaczek marmurkowany - Abramites hypselonotus

Źródło:źródło

Stojaczek marmurkowany abramites hypselonotus (Günter 1868)

Inne nazwy: ukośnik marmurkowy, Polowiec Headstander.

Abramites hypselonotus - należy do rodziny Ukośnikowatych (Anostomidae) i pochodzi z Ameryki Południowej, zamieszkuje dorzecza Orinoko, Amazonki, Paragwaj oraz dolną cześć dorzecza Parany.

Zalecane parametry wody: temp.23-28°C, twardość ogólna od 5-20°N, ph 6,0-7,5. ukośnik dorasta do około 14 cm. Ciało wrzecionowate, bocznie spłaszczone, wygrzbiecone w części tułowiowej.

Boki ciała pokrywają naprzemiennie ułożone ciemnobrązowe i żółtawe, lekko ukośne pionowe pręgi. Pływając przyjmują charakterystyczną pozycje ciała jak większość ryb z tej rodziny – głową w dół pod kątem ok. 30°. Prawdopodobnie nie występują żadne różnice morfologiczne pomocne w odróżnieniu płci. Akwarium powinno być dobrze przykryte i niezbyt jasno oświetlone. Zalecane żwirowe podłoże, schronienia z korzeni i kamienia oraz dużo wolnej przestrzeni do pływania. W akwarium należy sądzić wyłącznie duże i odporne rośliny takie jak żabienice, anubiasy, krynię tajską czy większe kryptokoryny. Konieczna jest wydajna filtracja powodująca lekki ruch wody, połączona z regularnymi podmianami oraz ogrzewaniem. Jest to ryba stadna która preferuje dolne i środkowe partie wody.

Zachowanie abramites hypselonotus w dużej mierze zależy od wielkości akwarium. W zbyt małym może dochodzić między nimi do zachowań agresywnych, dlatego w takim wypadku należy trzymać je pojedynczo. W dużym zbiorniku zachowanie jest zupełnie inne – „pływają jak konie w zaprzęgu” prawie bok przy boku rzadko się rozdzielając. Nie powinno się ich trzymać z rybami o weloniastych płetwach – mogą je podgryzać. Są to roślinożercy, dlatego 80% pokarmu powinien być pochodzenia roślinnego. pokarm roślinny jest mniej kaloryczny od zwierzęcego, więc powinno się podawać go więcej. Podawać można: groszek, kukurydze, liście sałaty, szpinak, starte na tarce paski ogórka, marchew, cukinie od czasu do czasu kawałki owoców: banany, kiwi (obrane ze skórki). Pozostałe 20% powinien stanowić pokarm pochodzenia zwierzęcego czyli rurecznik, wazonkowce, larwy komara. karmione tylko pokarmami mięsnymi mogą chorować na zapalenie przewodu pokarmowego.

Słowa kluczowe

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |