WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Smukleń pryskacz - Copella arnoldi

Źródło:źródło

Odkrywca i rok odkrycia

Regan, 1912

Rodzina

(Serrasalmidae) - Piraniowate

Występowanie

Dorzecze dolnej Amazonki i rio Paraguay.

Wielkość

15 cm

Synonimy

- Copeina arnoldi Regan, 1912

Cechy charakterystyczne

Ryba bardzo ruchliwa, zwykle przebywa w pobliżu powierzchni, często skacze. Raczej zgodna, samce mogą staczać między sobą walki. Ma barwę czerwonobrunatną z połyskującą łuską. Płetwy czerwonawe, żółte na brzegach, na grzbietowej czarna plamka. samiec jest większy (osiąga 8 cm) i ma dłuższe płetwy. U dojrzałej samicy (ok. 6 cm) przy silnym świetle z tyłu widać żółtawe jajniki.

Pokarm drobny, najlepiej żywy, np. owady i ich larwy, plankton, ew. pokarm suchy.

Warunki hodowlane

Wymaga dość dużego akwarium obsadzonego roślinami, również pływającymi. Nad powierzchnią wody lepiej zostawić 8-10 cm wolnej przestrzeni. akwarium musi być dobrze przykryte, aby ryby nie wyskakiwały. Temperatura 26-28 'C, woda miękka, lekko kwaśna.

Rozmnażanie

Dobraną parę umieszczamy w akwarium, gdzie znajduje się kilka pływających lub wystających ponad wodę roślin. Po czasie zalotów rybki wyskakują razem z wody i przylepiają po kilka galaretowatych ziarenek ikry na liściach nadwodnych lub na szybie. samiec opiekuje się ikrą i co pewien czas spryskuje ją wodą. Po dwóch dniach wylęgają się młode, które spadają do akwarium, gdzie się rozwijają. Rosną dość szybko. narybek karmimy pierwotniakami, a potem drobnym planktonem.

W moim akwarium

Następna podstrona
Słowa kluczowe

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |