WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Puntius tetrazona - Brzanka sumatrzańska

Źródło: źródło

Brzanka sumatrzańska - słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Nazwę zawdzięcza wyspie, z której pochodzi - Sumatra. Po raz pierwszy sprowadzona do europy w 1935r.

Pochodzenie: wyspa Borneo, Sumatra, a także wody Tajlandii. Zamieszkuje głównie rzeki i wolno płynące strumyki.

Oczami akwarysty: brzanka sumatrzańska osiąga maksymalnie 6-7cm długości. rybka koloru złocistego z przebiegającymi po całym ciele czarnymi pasami o płetwach jasno-pomarańczowych. samiec posiada bardziej nasycone barwy i jest nieco mniejszy.

Stosunek do innych mieszkańców: ryba spokojna, chodź może podskubywać płetwy niektórym gatunkom. samce potrafią toczyć między sobą pojedynki, ale niegroźne dla każdej ze stron.

Wymagania: brzanka jest rybą stadną, stąd zaleca się hodowlę nie mniej niż 5-7 osobników. Preferowana temperatura życia 22-26 stopni Celsjusza. woda powinna oscylować w dolnych granicach 7 pH. Podczas podmiany wody należy uważać na związki wapnia, na które brzanka jest bardzo wrażliwa. Lubi dobrze oświetlone zbiorniki, gęsto obsadzone roślinami o ciemnym podłożu. Żywi się pokarmem suchym i żywym, potrafi żywić się także glonami.

Rozmnażanie: akwariumrozpłodowe powinno składać się z jednej pary. zbiornik mały z bardzo czystą wodą. Temperaturę należy podwyższyć o 1-2 stopnie Celsjusza. akwariumpowinno być gęsto zarośnięte miękkimi roślinami (np. mech). tarło trwa ok. 2 h, a odbywa się najczęściej wiosną. Standardowo, po złożeniu ikry parę należy odłowić. Po 6-7 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. młode można karmić wymoczkami, pokruszoną, suchą dafnią lub larwami solowca.

Słowa kluczowe

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |