WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi

Źródło:źródło
Autor: Patryk Porabik, Brenda

Pielęgniczka ramireza jest rybą mającą w języku angielskim wiele różnych nazw, m. in. Motyl, która nawiązuje do jej delikatnych płetw przypominających skrzydła motyla. Ponieważ jest to ryba nieduża, parę można hodować i z powodzeniem rozmnażać w stosunkowo niedużym akwarium; odróżnienie samca od samicy jest bardzo łatwe.

Samce mają dużo większą płetwę grzbietową i są większe niż samice, nie mają też czerwonego ubarwienia podbrzusza. Parametry chemiczne wody dobre dla paletek odpowiadają również pielęgniczkom ramireza. zbiornik powinien być tu i ówdzie obsadzony roślinami, a wzdłuż większych, otwartych przestrzeni należy położyć kamienie i skały.
Do zbiornika można też wstawić glinianą doniczkę; pielęgniczki będą tam składać ikrę lub w jakimś zagłębieniu podłoża akwarium. młode zaczną się wylegać z czerwonych jaj mniej więcej po 4 dniach.

Samica będzie pilnować narybku bardzo uważnie przez pierwszy tydzień życia młodych. Jeżeli warunki w akwarium będą odpowiednie, możesz się spodziewać kolejnej ikry po miesiącu.

Nazwa łacińska: mikrogeophagus ramirezi

Występowanie: północne rejony Ameryki Południowej, Kolumbia i Wenezuela

Ubarwienie: bardzo barwna ryba, w dobrych warunkach przypominająca kolorowego, lśniącego motyla. Podstawowe ubarwienie ciała jest różowozłote, miejscami z purpurowym odcieniem i licznymi, błyszczącymi plamkami. Pod płetwa grzbietową ciemniejsza plama. Pierwsze promienie płetwy grzbietowej są czarne, górny brzeg płetwy grzbietowej jest czerwony. Istnieje również wyhodowana w akwarium odmiana ksantoryczna (złota) forma tej ryby, która jest jednak mniej efektowna od formy wyjściowej.

Długość: samiec do 7 cm, samica wyraźnie mniejsza

Dymorfizm płciowy: samiec z reguły znacznie większy o zaostrzonych końcach płetw grzbietowej i odbytowej, silnie wydłużonym trzecimi czwartym promieniu płetwy grzbietowej. samica jest mniejszych rozmiarów, o zaokrąglonych płetwach, w okresie rozrodczym ma czerwony brzuch.

Cechy zachowania: pielęgniczka ramireza jest to bardzo spokojny oraz zgodny gatunek, nadaje się do akwarium z innymi rybkami. samce są agresywne w stosunku do siebie. W czasie tzw. pojedynków, rybki nie czynią sobie krzywdy należy trzymać kilka osobników. rybki najchętniej przebywają w przydennej partii i środkowej warstwie wody. Lubią gdy akwarium przez 2-3 h dziennie jest oświetlone wąską wiązka promieni słonecznych. pielęgniczka ramireza jest wrażliwa na choroby, chemikali oraz starzenie się wody.

Akwarium: duże, częściowo zarośnięte. Porządne także rośliny pływające i dekoracje z korzeni.

Woda: Najlepsza jest miękka woda o w miarę obojętnym oczynie, choć nie szkodzi im bardzo lekki zasadowy. Temperatura powinna wynosić ok 28-32 stopni Cecjusza i powinna być silnie napowietrzona. Powinniśmy ją filtrować oraz co jakis czas wymieniać.

Pokarm: Wszystkożerna, najlepszy wszelki pokarm żywy.

Rozmnażanie: Dość trudne, gdyż bardzo trudno dobrać dobrą parę. Źle dobrane , zbyt młode albo niepokojone ryby składają ikrę a później zjadają.

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |