WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Nożówka - Alfaro cultratus

Źródło:źródło

Odkrywca i rok odkrycia

Regan, 1908

Rodzina

Poeciliidae - Piękniczkowate

Synonimy

- alfaro acutiventralis Meek, 1912

- alfaro amazonum (Regan, 1911)

- Petalosoma amazonum Regan, 1911

- Petalosoma cultratum Regan, 1908

- Petalurichthys amazonum (Regan, 1911)

- Petalurichthys cultratus (Regan, 1908)

Wielkość

Samce osiągają wielkość około 7 cm, samice natomiast mogą być nieco większe.

Występowanie

Ameryka Środkowa, gdzie żyje od południowej Nikaragui po północną Panamę

Cechy charakterystyczne

Jest szczególnie ruchliwą i dość płochliwą rybą, która potrafi szybko pływać i skakać. Nożówka posiada oliwkowy grzbiet i żółtawe boki z turkusowym połyskiem łusek, a tęczówki lśnią niebiesko lub turkusowo. Wyraźnie zauważalny jest pęcherz pławny za sprawą mlecznoszklistego ciała. Można z powodzeniem hodować ją w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi gatunkami. Może być również hodowana w niewielkiej grupie. Afaro cultratus i blisko spokrewniony alfaro huberi są jedynymi przedstawicielami swojego rodzaju, u którego wykształciła się prymitywna forma haczykowatego gonopodium (narząd płciowy). Przez niektórych autorów nazywana także Befaro cultratus. Jej zachowanie przypomina odrobinę zachowanie taczanek, jednakże nożówka jest bardziej płochliwa.

Zjada pokarmy suche, liofilizowane, mrożone, ale najchętniej żywe.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być obsadzone gęstą roślinnością i posiadać wolną przestrzeń do pływania, a jego długość powinna się zaczynać od 70 cm długości. woda powinna być przejrzysta, dobrze filtrowana i niestojąca i średnio twarda. Odczyn pH powinien być neutralny, a do wody można dodać pół łyżeczki soli na 4,5 l, ale nie jest to konieczne. Na zbiorniku powinna być umieszczona szczelna pokrywa. Parametry wody dH 5-18°, ?? 6,5-8,2 Temperatura około 23-28°C

Rozmnażanie

W odstępach 4-5 tygodni pojawia się miot. Długość tych odstępów zależy od temperatury wody. Liczy on przeważnie 20-30 sztuk, aczkolwiek zdarzają się równie po 100 sztuk. młode osobniki potrzebują drobnego żywego pokarmu, takiego jak wylęg artemii i pył.

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |