WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Metriaclima lombardoi - Pyszczak lombardzki

Źródło:źródło
Autor: Wojtek Karolak

Odkrywca i rok odkrycia

Odkryty w 1977 r przez W.E. Burgess.

Ogólna charakterystyka

Metriaclima lombardoi należy do grupy mbuna. Występuje w żwirowym i skalnym litoralu tylko w okolicach wyspy mbenji. Występuje na głębokościach od 2 do 25 metrów.

Rozmiary

Jest to średniej wielkości pyszczak, samiec dorasta do około 12 cm, a samica do około 10.

Dymorfizm płciowy

Rozróżnienie płci jest możliwe dopiero gdy ryby podrosną do około 4 cm. samica tego gatunku jest koloru bladoniebieskiego z 4 do pięciu, rzadziej 7 pionowymi ciemnoszarymi lub czarnymi pasami na ciele. Z wiekiem samice, najczęściej po tarle, stają się szaro - bladoniebieskie, wyglądają wtedy jakby wypłowiały.

Natomiast samce początkowo są ubarwione jak młode samice, gdy osiągną długość około 4 cm zaczynają się wybarwiać na jasnozółty, czasami wręcz cytrynowy kolor. Mają 7 pionowych jasnofioletowych do jasnoniebieskich pasów na ciele. Na pokrywach skrzelowych wyraźnie zaznaczone są fioletowe, połyskujące łuski, zresztą na całym ciele u dominującego samca można dostrzec jasnofioletowe łuski. Z wiekiem pojawia się na czole u samców guz tłuszczowy.

Zachowanie

Bardzo agresywna pielęgnica z mocno zaznaczonym terytorializmem, zajmująca dosyć duże powierzchnie w stosunku do swoich wymiarów, na co należy zwrócić uwagę decydując się na posiadanie więcej niż jednego samca w akwarium. samice są również nietolerancyjne w stosunku do przedstawicielek własnego gatunku. ryba za wszelką cenę pragnąca wieść prym w akwarium - zwłaszcza samiec. pyszczak ten ma duże skłonności do "przemeblowywania" akwarium według własnego uznania - wykopuje rośliny, podkopuje żwirek spod kamieni, zasypuje groty innych ryb. pielęgnica ta może być trzymana z innymi gatunkami rodzaju metriaclima i melanochromis.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jak u większości przedstawicieli mbuna. samica składa od 6 do 75 jaj, w zależności od wieku i kondycji. młode wypuszczane są z pyska matki po około trzech tygodniach. narybek ma ubarwienie młodych samic. Jeżli ryby są dobrze odżywiane tarło następuje często.

Pokarm

Pyszczak lombardzki jest w zasadzie wszystkożerny i chętny do jedzenia. Zjada zarówno glony porastające akwarium jak i małe bezkręgowce - głownie plankton, suchy pokarm. W związku z jego żarłocznością należy uważać aby nie przekarmiać go gdyż bardzo szybko ze smukłej rybki może się stać "pływającą tłuściutką beczułką" :). Warto pamiętać aby ryba miała dostęp do glonów, które są znacząca częścią jej diety.

Sugerowane rozmiary akwarium

Minimalny rozmiar akwarium dla dorosłych osobników to 150 litrów. Zdecydowanie jednak ryby tego gatunku powinny być trzymane w większych zbiornikach, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na hodowlę więcej niż jednego samca tego gatunku.

Uwagi

Jest to bardzo ciekawa, kolorowa ryba, która potrafi dostarczyć wiele przyjemności z jej obserwacji. Mimo skłonności do "bandytyzmu" i projektowania wystroju akwarium ;) warta polecenia do hodowli. Wszystkie jej minusy sa rekompensowane przez jej "inteligencję", chęć do zabaw w "kotka i myszkę" z hodowcą. ryba jest również bardzo ciekawym obiektem obserwacji w trakcie tarła. Poza tym jest piękną kolorową rybą - zresztą jak większość ryb z jeziora malawi.

Bibliografia

Wiechecki K., pielęgnice jeziora malawi (Niasa);
www.fishbase.org;
www.petforum.com;

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |