WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

L-200 Hemiancistrus subviridis

Źródło:źródło

L-200 hemiancistrus subviridis (Werneke, Sabaj, Lujan & Armbruster, 2005)

Inne nazwy: green phantom pleco, green pleco, L200, Lemon spotted green pleco.

Hemiancistrus subviridis jest zbrojnikiem średnej wielkości, wystepuje w górnym biegu rzeki rio Orinoko oraz rio Ventuari na granicy Wenezueli i Kolumbii. Osiąga rozmiar do 19 cm. Preferuje zacienione roślinami miejsca w akwarium, dno akwarium powinno być wyłożone drewnem i skałkami.

W zbiorniku o minimalnych rozmiarach dna 120x50 cm powinno się trzymać kilka ryb z tego gatunku. Jest rybą terytorialną, jeżeli nie zapewnimy odpowiedniej ilości kryjówek mogą być agresywne w stosunku do siebie. zbrojnik ten wymaga ciepłej wody o temperaturze 25-30°C, najlepiej miękkiej 6°N o parametrach 5.5 do 7.6 pH. W naturalnym siedlisku, jego dietą jest warstwa organiczna powstająca na roślinach, korzeniach, kamieniach składająca się z drobnych organizmów takich jak: jaja i larwy owadów, gąbki słodkowodne oraz planktonu. W niewoli czyli w naszych zbiornikach chętnie przyjmuje tetra discus, spirulinę, larwy komarów i ochotki oraz solowiec i inne pokarmy przeznaczone dla zbrojników, ogólnie można powiedzieć jest rybą wszystkożerną, nie wolno zapominać o podawaniu pokarmu roślinnego. Zbyt mało karmiony pokarmami roślinnymi potrafi zniszczyć (posilić się) rośliny w akwarium. L-200 jest gatunkiem terytorialnym, zapewnienie tym zbrojnikom odpowiedniej ilości grot, kryjówek zmniejsza ich agresywnośc w stosunku osobników swojego gatunku oraz innych zbrojników trzymanych w tym samym zbiorniku.

Aklimatyzacja tych ryb po długim transporcie przebiega trudno, częśc ryb nie przeżywa transportu z powodu stresu i niedożywienia. W pierwszym okresie kwarantanny zbrojnik L-200 może mieć kłopoty z trawieniem, ponieważ w czasie transportu często zostaje zniszczona flora bakteryjna jelit. Dlatego też podczas kwarantanny nie wolno przekarmiać ryb pokarmami ciężkostrawnymi. Zdrowy zbrojnik L-200 jest dobrze wybarwiony ma okrągły brzuch oraz oczy jasne i lekko wypukłe.

Gatunek ten jest znany wśród hobbystów jako L200. W naturalnym obszarze występowania tego gatunku odłapywano również wariant tej ryby „Hi-Fin”. W 2005 roku badania wykazały że są to dwa oddzielne gatunki hemiancistrus subviridis oraz Baryancistrus demantoides który ma płetwę grzbietową wydłużoną. Obie ryby w dalszym ciągu są opisywane jako L-200.

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |