WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

L-104 - Panaqolus maccus

Źródło:źródło

Dawniej klasyfikowana jako panaque maccus

Inne nazwy: L-162, lda-22, "Clown pleco", "Ringlet pleco"

Zbrojnik występujacy w Wenezueli: dorzecze rio Orinoko oraz Kolumbi. Clown pleco jest raczej niesmiałą i spokojną rybką, chociaż nieco agresywną w momencie karmienia w stosunku do osobników swojego rodzaju. Ponadto, podobnie jak większość zbrojników jest rybką terytorialną, oznacza to że chcąc hodować w akwarium więcej sztuk tych rybek powinniśmy zapewnić akwarium minimum 60 litrów w którym bedą kryjówki. Jak wszystkie zbrojniki tego rodzaju wymagają drewna w akwarium którym się odżywiają. Dojrzałe samce tego gatunku są mniejsze od samic i mają promienie płetw piersiowych i pokrywy skrzelowe zarośnięte szczecinką. samice są bardziej okrągłe w części brzusznej.

Rzadko można spotkać osobnika większego niż 10 cm. Panaqolus maccus nie jest rybą trudną w hodowli, nie wymaga szczególnych parametrów fizykochemicznych wody, dobrze czuje się kiedy zapewnimy im wodę miekką 4-6°N o pH 6.5-7.5 i o temperaturze 22-30°C. zbiornik z podłożem, wyłożonym drobnym żwirem, powinien mieć miejsca zacienione, z lekką cyrkulacją wody. ryba nie jest zjadaczem glonów, zjada głównie pokarm roślinny, ogórek, sałata, bakłażan, spirulina, w akwarium musi być korzeń drewniany który jest przez te rybki bardzo chętnie obskubywany.

Rybka nie gardzi pokarmem mięsnym tj. krewetkami i filetami z ryb. rozmnażanie tej rybki w niewoli jest łatwe, należy zapewnić wodę miekką 0-4°N, lekko kwaśną, dużo kryjówek i miejsc zacienionych oraz odpowiednią dietę. Bardzo polecam te rybkę nawet mało doświadczonym akwarystom, ponieważ jest łatwa w hodowli i nie wymaga jakichś specjalnych warunków oraz ze względu na niską cenę.

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |