WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Kirysek karłowaty - Corydoras pygmaeus

Źródło:źródło

Odkrywca i rok odkrycia

Knaack, 1966

Rodzina

(Callichthyidae) - Kiryśnikowate

Występowanie

od północnej części Ameryki Południowej po dorzecze Amazonki

Wielkość

2,5 cm

Synonimy

Brak

Cechy charakterystyczne

Samice są większe od samców o około 0.5cm. Na jasnego (biało-szarego) koloru ciele poziomo wzdłuż środka ciała ciągnie się od wąsów, przez czarne oko po płetwę ogonowa czarny pas. Drugi krótszy znajduje się poniżej (w pobliżu części brzusznej). Ciągnie się mniej więcej od końca płetwy grzbietowej do początku płetwy tłuszczowej. Ponad długim czarnym pasem znajduje się jasna cielista przerwa wyglądająca na biały pas szerokości dłuższego czarnego. Nad nim czyli na górnej części ciała krawędzie płytek kostnych mają czarne zabarwienie, tworzące cienkie ciemne pionowe linie.

Warunki hodowlane

Kiryski karłowate w przeciwieństwie do innych gatunków większość czasu spędzają w środkowej strefie akwarium. Nawet odpoczywają na roślinach lub korzeniach, bardzo rzadko na dnie. Ze względu na ich rozmiar należy hodować je z niedużymi i nie agresywnymi rybami (nawet niektóre małe kąsacze mogą obgryzać im płetwy!). Spokojnie można zestawiać je z mniejszymi zbrojnikami i co najciekawsze z dużymi kiryśnikami. kiryski karłowate są najbardziej stadne spośród kirysków dlatego bezwzględnie trzeba trzymać ich przynajmniej 10-20 sztuk. W akwarium potrzebują przytłumionego światła. Przy za silnym oświetleniu kiryski karłowate zamiast pływać w toni wodnej będą chować się w zacienionych miejscach (np. pod roślinami).

Temperatura wody: 22-28°C Parametry wody; pH: 6,5-7,2 twardośc ć 2-10°n

Rozmnażanie

W naturalnym środowisku rozmnażają się w okresie od października do kwietnia. samica składa do 100 ziaren ikry o średnicy ponad 1.7mm. młode kiryski wykluwają się po około 4 dniach. narybek po tygodniu osiąga 4mm długości, po miesiącu 5mm a po dwóch 1,3cm.

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |