WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Kirysek Axelroda - Corydoras axelrodi

Źródło:źródło

Odkrywca i rok odkrycia

Rössel, 1962

Rodzina

(Callichthyidae) - Kiryśnikowate

Występowanie

Rio Meta (Kolumbia)

Wielkość

8 cm, ale osobniki pochodzące z Wenezueli tylko 4 cm

Synonimy

Brak

Cechy charakterystyczne

Corydoras axelrodi mylony często z corydoras loxozonas, który nie ma jednak ciemnego paska wzdłuż grzbietu. rybka stadna najlepiej hodować w grupce 4 - 5 rybek. Różnice płciowe zauważalne, patrząc z góry samiec smuklejszy, samica uwydatniona w partii brzusznej i większa od samca. ryby nie tolerują wysokiego stężenia soli lub miedzi w wodzie. corydoras axelrodi to dość zmienny gatunek, więc można spotkać różne wariacje barw. Ponadto, liczba pasków wzdłuż ciała może być podwójna lub pojedyncza.

Ryba wszystkożerna. pokarm pobierany z dna, nigdy z powierzchni ani toni wodnej.

Warunki hodowlane

Akwarium z piaszczystym podłożem o granulacji 2 -3 mm. Żwirek czy piasek nie powinien mieć ostrych krawędzi. zbiornik dość gęsto obsadzony roślinami ze swobodnym dostępem do pisaku oraz powierzchni wody. Wskazane kryjówki z korzeni.

Temperatura wody: 22-26°C Parametry wody; pH: 6,2-7,8 dH: 4-25°

Rozmnażanie

Brak bliższych danych. Rozpoznanie płci nie nastręcza większych trudności, samce są zawsze mniejsze od samic, samice mają również powiększone płetwy brzuszne, cecha ta przydaje się rybom podczas tarła gdyż samica podtrzymuje płetwami ikrę. Do tarła przystępują dwa samce i jedna samica. Jaja przylepiane są najczęściej na szerokich liściach roślin bądź rzadziej bezpośrednio na szybie. Jedna samica jest w stanie złożyć do 150 sztuk ikry wielkości 1,8-2,0 mm. młode rybki przyjmuja ubawienie dorosłych po 8 - 10 tygodniach.

Następna podstrona
Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |