WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Eretmodus cyanostictus

Źródło: źródło

Odkrywca: boulenger 1898

Rodzina: Cichlidae

Występowanie: jezioro Tanganika

Temperatura: 24-28oC

pH dH: 7,5-8,5 12-20o

Rozmiar: 9 cm

Ta endemiczna pielęgnica z Tanganiki jest idealnym towarzyszem dla Tropheusow. Ryba ta przejawia agresję wobec własnego gatunku, dlatego najlepiej trzymać jedną parę w akwarium. Optymalnie jest kupić kilka młodych ryb i poczekać jak same dobiorą się w pary.

Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony, samce są ciut większe od samic. W jeziorze występuje kilka odmian Eretmondusa. odmiany południowe mają więcej niebieskich kropek na ciele.

Ryba w naturalnym siedlisku zeskrobuje glony z kamieni. W akwarium podajemy pokarm roślinny z dodatkiem spiruliny, co jakiś czas urozmaicając rybą dietę o krewetki oraz larwy owadów. Niezwykle interesujące jest rozmnażanie. Przez pierwsze 9-12 dni ikrę w pysku inkubuje samica, po tym okresie na 5-8 dni obowiązek noszenia jaj przypada samcowi.

Od momentu wyklucia rodzice przestają interesować się przychówkiem. Ryba wymaga dużego akwarium, zbiornik 200l wydaje się niezbędnym minimum dla jednej pary. Wystrój typowy dla Tanganiki, czyli dużo grot, skał i łupków na których większość czasu będą „spoczywać” nasze ryby. Eretmondusy mają zredukowany pęcherz pławny dlatego są dość słabymi pływakami.

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |