WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Bystrzyk ozdobny (różowy) - Hyphessobrycon bentosi

Źródło:źródło

Odkrywca i rok odkrycia

Durbin, 1908

Synonimy

Według niektórych źródeł bentosi i rosaceus to dwa oddzielne gatunki odróżniające się od siebie białym zakończeniem płetwy brzusznej i odbytowej u rosaceus: - Hyphessobrycon bentosi bentosi Durbin, 1908

- Hyphessobrycon bentosi rosaceus Durbin, 1909

- Hyphessobrycon robertsi [H. R. Axelrod], 1958

- Hyphessobrycon ornatus

Rodzina

(Characidae) - Kąsaczowate

Występowanie

Hyphessobrycon bentosi - dorzecze dolnej i środkowej Amazonki

Hyphessobrycon rosaceus - dorzecze rzek Essequibo w Gujanie oraz Courantyne na pograniczu Gujany i Surinamu

Wielkość

5 cm

Cechy charakterystyczne

Hyphessobrycon bentosi jest chyba najatrakcyjniejszym z bystrzyków i jedną z ładniejszych ryb w ogóle, białe końcówki płetw brzusznych doskonale kontrastują się z ich krwistą czerwienią, sierpowata płetwa grzbietowa wykończona również białym kolorem i intensywnie czerwone plamy na płetwie ogonowej dopełniają obrazu tego gatunku, piękna ryba chyba każdy, kto choć raz ją widział się z tym zgodzi. samce hyphessobrycon bentosi są nieco większe i podobnie jak samce gatunku hyphessobrycon robertsi w czasie zalotów "oczarowują" samice swoją rozpostartą płetwą grzbietową. Podobnie jak inne bystrzyki tak i ten jest rybą stadną żyjącą w ławicach składających się z kilkunastu osobników. rybka ta jest bardzo spokojna i towarzyska doskonale nadająca się do akwarium wielogatunkowego zamieszkałego przez inne spokojne ryby podobnych rozmiarów.

Ryba wszystkożerna. Larwy owadów, naturalny pokarm mrożony oraz sztuczny pokarm suchy w postaci płatków granulatu i tabletek.

Warunki hodowlane

Zbiornik o długości minimum 80 cm., gęsto obsadzony roślinami, ponieważ ryby te preferują raczej słabsze oświetlenie proponuję by w akwarium były rośliny pływające. Podłoże w akwarium musi być ciemne a woda doskonałej jakości dobrze natleniona i filtrowana, istotne również jest by prąd wody nie był zbyt duży gdyż w naturze ryby te występują w wodach stojących i wolno płynących. Nie można również zapomnieć o regularnej podmianie około 20% wody. Parametry wody: pH: 6,0-7,5 dH: 2-15°; Temperatura - 22-28°C

Rozmnażanie

Sposób rozrodu jest w zasadzie typowy dla wszystkich bystrzyków tzn. samica składa ikrę na roślinach lub tuż pod nimi. młode rybki wykazują dużą chęć do żerowania i najlepiej karmić je nawet pięciokrotnie w ciągu dnia podając jednak niewielkie dawki pokarmu, którym mogą być np. larwy solowca. młode bardzo szybko rosną.

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |