WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Bystrzyk barwny - Hyphessobrycon eques

Źródło:źródło

Odkrywca i rok odkrycia

Steindachner, 1882

Rodzina

(Characidae) - Kąsaczowate

Występowanie

Środkowa Brazylia i Paragwaj. Typowe środowisko to wody stojące, gdzie żyje w licznych stadach wśród łodyg i liści roślin, najczęściej przy powierzchni.

Wielkość

W naturze 3,5 cm w akwarium około 4 cm

Synonimy

- Cheirodon eques Steindachner, 1882

- Chirodon eques Steindachner, 1882

- Hemigrammus melasopterus Eigenmann & Kennedy, 1903

- Hemigrammus serpae (Durbin, 1908)

- Hyphessobrycon callistus (Boulenger, 1900)

- Hyphessobrycon serpae Durbin, 1908

- Megalamphodus eques (Steindachner, 1882)

- Tetragonopterus callistus boulenger, 1900

Cechy charakterystyczne

Bardzo często można spotkać się z innymi nazwami tego gatunku: bystrzyk ceglasty, piękny, krwisty, różowy czy też bystrzyk z Serpa.

Piękna żyjąca w ławicach ryba, doskonale nadaje się zarówno do akwarium jednogatunkowego jak i wielogatunkowego. Jest bardzo spokojnym gatunkiem, ale by ryby czuły się dobrze muszą być hodowane w możliwie największej grupie, trzymane pojedynczo bądź parami są płochliwe. Niestety nie mogą być trzymane z rybami długopłetwymi, gdyż mogą je podskubywać. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest fakt, że ryby te pływają z głową lekko skierowaną w dół. W handlu można spotkać odmiany o różnym stopniu intensywności ubarwienia jak i obecności lub braku ciemnej plamy barkowej. Wyhodowano także formę o weloniasto wydłużonych płetwach.

Ryba wszystkożerna. Chętnie zjada zarówno pokarm żywy, jaki i sztuczne pokarmy suche w postaci płatków, granulatu bądź tabletek.

Warunki hodowlane

Średniej wielkości akwarium, dosyć gęsto obsadzone roślinnością gdyż gatunek ten chętnie przebywa w miejscach ocienionych. akwarium musi być wyposażone w skuteczny i wydajny system filtracyjny należy również regularnie, co dwa tygodnie podmieniać około 30% wody. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni i kawałków drewna. Parametry wody: pH: 6,0-7,2 dH: do 25°; Temperatura - 22 - 28°C

Rozmnażanie

Sposób rozrodu jest w zasadzie typowy dla wszystkich bystrzyków tzn. samica składa ikrę na roślinach lub tuż pod nimi. Najlepiej do tego użyć akwarium o pojemności około 15 litrów z umieszczonym na dnie mchem jawajskim lub rusztem ikrowym. woda powinna być miękka 3- 4°n, temperatura 26-27°C z dodatkiem garbników humusowych. Tarlaki składają około 300-400 ziaren ikry. Po tarle ryby wyławiamy a akwarium zaciemniamy. Larwy wylęgają się po 24-36 godzinach maja około 3-4 mm długości i wiszą na ściankach. Gdy zaczynają pływać po około 4-5 dniach zaczynamy odsłaniać akwarium i uruchamiamy filtr gąbkowy. młode rybki wykazują dużą chęć do żerowania i najlepiej karmić je nawet pięciokrotnie w ciągu dnia podając jednak niewielkie dawki pokarmu, którym mogą być np. larwy solowca. Należy pamiętać o częstym odświeżaniu wody codziennie około 5%. młode bardzo szybko rosną. Po około 6-8 miesiącach są dojrzałe płciowo.

Słowa kluczowe

Zobacz artykuł (więcej):

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |