WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Barbus tetrazona - Brzanka sumatrzańska

Źródło:źródło
Autor: Brenda

Ryby te przebywają zazwyczaj w dolnej strefie zbiornika. brzanki sumatrzańskie są bodaj najbardziej popularnymi przedstawicielkami tej grupy i można je rozpoznać po trzech pionowych pasach na boku ciała. Z tego powodu angielska nazwa nasuwa się na myśl tygrysa, choć w ang. nazewnictwie również spotyka się określenie "sumatrzańska", ponieważ rybkę te można znaleźć na tej właśnie indonezyjskiej wyspie.

Ryby te wymagają bardzo dobrze natlenionej wody, bo inaczej będą się gromadzić tuż pod powierzchnią, i przyjmując niemal pionową pozycje, czerpać powietrze haustami znad wody. brzanki powinno się trzymać w grupkach po 5, 6 sztuk, a przygotowany dla nich zbiornik musi być dobrze obsadzony roślinami wzdłuż boków i z tyłu, a bardziej otwarty z przodu. Taki układ pozwala tym rybom z jednej strony na ucieczkę i schronienie się w przypadku zagrożenia, a z drugiej - na swobodne poruszanie się.

Pary będą się rozmnażać, jeżeli woda będzie miękka i lekko kwaśna. brzanki rozrzucają jaja gdzie popadnie, a młode wylęgają się po 2 dniach. W warunkach hodowli domowej powstało kilka odmian kolorowych oraz odmiana długopłetwa. brzanki mogą mieć skłonność do nadgryzania płetw innym rybom w akwarium.

Nazwa łacińska: barbus tetrazona

Występowanie: Sumatra

Długość: 7,5 cm

Temperament: może niepokoić ryby o długich płetwach

Pożywienie: wszystkożerna

Temperatura: 20-26 stopni Celcjusza

Nazwa łacińska: barbus tetrazona

Występowanie: Sumatra

Długość: 7,5 cm

Temperament: może niepokoić ryby o długich płetwach

Pożywienie: wszystkożerna

Temperatura: 20-26 stopni Celcjusza

Słowa kluczowe

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |