WYSZUKIWARKA
GALERIA
POLECANE ARTYKUŁY
ZOBACZ WIĘCEJ
FILMY
NEWSLETTER
  • Twój adres e-mail:
  • zapisz wypisz
ZAPRZYJAŹNIONE PORTALE

Barbus conchonius - Brzanka różowa

Źródło:źródło
Autor: Brenda

Jeszcze bardziej jest od brzanki wysmukłej brzanka różowa, a to charakterystyczne czerwonawe ubarwienie najlepiej się uwidacznia u samców w okresie godowym. brzanki różowe pochodzą z północnych obszarów Indii i można je hodować w stosunkowo niskiej temperaturze, do 28°C, jakkolwiek najczęściej spotyka się je w typowym akwarium tropikalnym. Najlepiej kupić kilka sztuk tych rybek, ponieważ jest to gatunek z natury towarzyski.

Określenie płci jest bardzo proste, tym bardziej że płetwy u samic są bezbarwne, a u samców mają charakterystyczny różowy kolor nawet poza okresem godowym. Jest to jeden z gatunków najłatwiej rozmnażających się w akwarium, należy mieć jednak oddzielny zbiornik tarliskowy, gdyż dorosłe zjadają jaja.

Temperatura w zbiorniku tarliskowym powinna wynosić 22-26°C. Poziom wody należy zmniejszyć do 15cm i mocno napowietrzać zbiornik. akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Będzie ona służyła jako substrat do złożenia ikry i kryjówka samic przed napastliwymi samcami.

Ryba jest bardzo płodna, składa ikrę na liściach drobnopierzastych roślin. Po tarle, które objawia się uspokojeniem ryb rodziców odławiamy, zbiornik należy zaciemnić. Wylęg po około 24-36 godzinach. Pływa po 2 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Na początku karmić należy pierwotniakami i glonami. Następnie larwami solowca, nicieniami mikro i pylistą suchą paszą. młode szybko rosną, ale bardzo nierówno. Co jakiś czas należy przeprowadzać selekcję osobników.

Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, lecz z częścią do swobodnego pływania. Na rynku jest dostępna też odmiana weloniasta. odmiana ta jest bardziej wrażliwa na zmiany temperatury i zły stan wody. brzanki różowe świetnie wyglądają na ciemnym tle oraz przy ciemnym podłożu. Wówczas ich kolory pięknie się prezentują.

Nazwa łacińska: barbus conchonius

Występowanie: północne Indie

Długość: 10 cm

Temperament: towarzyska

Pożywienie: karma i pokarm żywy

Temperatura: 18-25 stopni Celcjusza 

Słowa kluczowe

| O mnie | Kontakt | Reklama na portalu |